Yerli uçan araba CEZERİ ilk kez uçtu!

İHA’ları ile savunma sektörüne damgasını vuran BAYKAR, şimdi de uçan araba rotasında önemli bir adım bıraktı. Türkiye’nin ilk uçan otomobili cezeryesi, ilk uçuş testlerini başarıyla tamamladı.

Cezeryesi Uçan Araba testleri 11 Eylül’de başladı. İlk uçuş, test edilmiş güvenlik halatları ile yapıldı. Günümüz uçuş testlerinde emniyet halatları olmadan yerden 10 metre yüksekte yükseldi. Böylece 1,5 yıllık çalışmanın ardından JAZERİ ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Uçuş, şoför olmadan uzaktan gerçekleştirildi. BAYKAR Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, CEZERI’nin geliştirme çalışmaları hakkında bilgi verdi. Uçuş testinin ardından yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki dönemde daha gelişmiş prototipler yapacağız. İnsanlı uçuşlar gerçekleştireceğiz. Ancak CEZAYİR Uçan Arabanın yollara inmesi tahminen 10-15 yıl alacaktır. Kırsal alanlarda, örneğin ATV gibi 3-4 yıldır rekreasyonel kullanıma şahit olabiliriz. Akıllı arabalardan sonra otomotiv teknolojisindeki devrim uçan arabalar olacak. Bu açıdan bugün değil, yarının yarışlarına hazırlanıyoruz. Milli Teknoloji Hamlesi’nin seferberliği ile her alanda gençlerimizin özgüven ve motivasyonunu kazanmak en önemli hedeflerimiz arasındadır. Dedi. Jezeri, şehir içinde daha hızlı ve daha temiz ulaşım için tasarlandı. Trafik sıkışıklığından etkilenmeyen yenilikçi bir ulaşım aracı olacak. Aynı zamanda kargo taşımacılığı ve hava taksisi için de kullanılacak. Yüzde 100 elektrik motorları ile çalışıyor. Otonom sürüş kabiliyeti kazanacak. Minimum teknik ve havacılık bilgisi ve üst düzey güvenlik ile uçulacak şekilde tasarlanan CEZERİ Uçan Araba, 8 elektrik motorlu ve pervaneli şarjlı bataryalar ve% 100 elektrikle uçar. Üç yedekli akıllı uçuş sistemine sahip olan ALZERI, gelecekte yapay zeka sistemleriyle donatılacak. Batarya teknolojisinin gelişmesine paralel olarak ileride 100 km / saat seyir hızına ulaşılması, 2000 metre uçuş yüksekliğine ulaşılması ve 1 saat havada kalarak 70-80 km menzile ulaşılması hedeflenmektedir. Eylül ayında TEKNOFEST 2019 etkinliğinde halka açık olarak sergilendi. Katılımcılar CEZAYİR’i yakından görme ve fotoğraf çekme şansı buldular.

Bunlara da Göz Atın

Porsche Taycan şasesini geliştiren mühendis Apple’a transfer oldu

Porsche Şasi Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Manfred Harrer şaşırtıcı bir şekilde Apple'a transfer oldu. Muhtemelen şasi geliştirmeden yine sorumlu olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir